2025. június 15.

piros 2021 03

DETOX

A tavasz beálltával megérkezik a nagytakarítás iránti vágy is (már akinek, persze). Ilyenkor ott a pezsgés, hogy búcsút vegyünk a téli kabáttól és bakancstól, és persze kipucoljuk a tél során megfáradt testünket, felkészülve a meleg, napsütéses, és összességében vidámabb és szabadabb időszakra, megszabadítva magunkat a méreganyagoktól.
Na de mi is az a méregtelenítés, egyáltalán, mik azok a méreganyagok, amiknek feltétlen távozniuk kell a testünkből? Tényleg hatásosak a méregtelenítő diéták? Vannak detoxikáló csodaszerek? Mik lehetnek a veszélyei annak, ha valaki maxra állítja az öntisztítást? Hogyan tarthatjuk „tisztán” a testünket agresszív beavatkozás nélkül? Nézzük csak!
A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a méregtelenítés egy divatos kifejezés arra, hogy az e célra szánt termékek megvásárlását elősegítse. Edzard Ernst, az Exeter University professzora szerint a detoxra akkor van szükség, mikor valaki életveszélyes alkoholos vagy kábítószeres befolyásoltság alatt áll, vagy a függőség során orvosi felügyelet mellett kell megtisztítani a szervezetét a kemikáliáktól. Egyéb esetben az emberi test elég okosan van összerakva: alapvetően a májunk és a veséink pontosan arra hivatottak, hogy a mindennapok során a szervezetünkbe jutó „mérgeket” kiszelektálják, és elősegítsék ezek távozását.

Kezdjük is az elején: mik is azok a toxinok (vagy méreganyagok), amiknek sürgősen távozniuk kéne a testünkből?
Úgy foglalhatnánk össze, hogy azok az anyagok, amik negatív hatást gyakorolnak az egészségünkre. Ezek bekerülhetnek tudatosan vagy tudattalanul, például tudjuk, hogy a dohányzás káros, de mégis a napi rutinunk része lehet, ezzel szemben a nem megfelelő minőségű levegőt vagy vizet adott esetben elkerülhetetlen, hogy a szervezetünkbe juttassuk. Bizonyos nehézfémeket – például higanyt – az elfogyasztott ételekkel együtt visszük be (bár ezek eltávolítása inkább nevezhető orvosi terápiának, mint köznapi értelemben vett méregtelenítésnek). Ugyanakkor a méregtelenítő kúrák leírásában ritkán találkozunk azzal, hogy konkrétan megneveznék, hogy pontosan milyen anyagokat is hivatott az adott termék kimosni a testünkből. Ennek viszonylag egyszerű oka van: ezek egy egészséges szervezetre nézve nem halálosan mérgező dolgok. Ez lehet akár alkohol vagy cukor, melyek nagy mennyiségben és hosszú távon fogyasztva egészségkárosodáshoz vezetnek, de amíg nem az extremitásokról beszélünk, addig a testünk magától is kivezeti ezeket az anyagokat. Amennyiben mégsem így észleljük, úgy érdemes felkeresnünk egy szakembert, mert valószínűleg olyan probléma lehet ennek hátterében, ami orvosi kivizsgálást igényel.

Fresh grapefruit in splashing water isolated on white

Természetes szelekció
Ahogy korábban említettem, a testünk alapesetben magától is képes kiválasztani azokat az anyagokat, melyekre nincs szüksége, és csak szemétkedne a szervezetünkben. Ezek egyébként mindennapos folyamatok, melyekben semmi rendkívüli nincs: jó esetben naponta többször is meglátogatjuk a vécét, különböző célokkal, ami nem csak az énidőt jelenti. Az ezért felelős szerveink a máj, a vesék, a belek, továbbá a nyirokrendszer, de még a tüdőnk is részt vesz ebben a folyamatban. 

A tüdő oly módon segít, hogy légzés során távozik a szervezetünkből a szén-dioxid, de az e szervünkben található apró csillók is kiveszik a részüket a munkából: kivezetik a nem oda illő anyagokat, ami a légzőrendszerünk nyálkájában tapad meg, az eltávolítása pedig meglehetősen egyszerű: kifújjuk az orrunkat, köhécselünk, vagy lenyeljük (nos igen, ez mégsem hangzik túl fancyn). Mikor megfázunk, lényegesen többször végezzük ezeket, a szervezet ezzel igyekszik a kórokozókat eltávolítani a testünkből. 

A belek szerepe meglehetősen fontos: a bevitt tápanyagból kiszűrik azt, ami a testünk számára hasznos, és továbbítják a vérkeringésünkbe, a megmaradt salakanyagot pedig a tápcsatornánk vége felé terelgetik, ahol szabadon távozhat a ballaszt.

A vesék szintén kulcsfontosságúak a szervezet öntisztításában. Megszűrik a vérünket, így azok az anyagok, amiket a bélrendszerünk továbbított, még egy filteren mennek keresztül. A vérkeringésbe bejutott, ám mégis szükségtelennek bizonyuló dolgok itt kerülnek kiválasztásra, majd a húgyhólyagba bekerülve egy másik úton, de szintén elhagyják a testünket.

A szervezet méregtelenítésének királya azonban a májunk. Az olyan toxinokat, mint alkohol, ammónia, egyes gyógyszerek stb. kisebb egységekre bontja, ezzel elősegítve például, hogy az adott gyógyszer tegye a dolgát, valamint, hogy a testünkbe került vegyi anyagok emészthetővé vagy kiválaszthatóvá váljanak a későbbi útjuk során. Szintén megszűri azt, amit a vérünk magával visz, tekintet nélkül arra, hogy azt a bizonyos valamit megettük, belélegeztük vagy magunkra kentük.
Mivel nap mint nap érintkezünk vegyi anyagokkal, fogyasztunk ételt, italt, ápoljuk a testünket, arra a következtetésre juthatunk, hogy szinte elkerülhetetlen, hogy a méregmentesek legyünk. Lehetnek-e jelei annak, hogy esetleg mégis hiba kerül a rendszerbe, és a szerveinknek egy kis plusz támogatásra lenne szüksége? Ilyen esetekben azt tapasztalhatjuk, hogy a testünk nagyobb erővel igyekszik megszabadulni attól, ami nem oda való: hasmenés, fokozott orrfolyás, tüsszögés, erős köhögés, fokozott vizelési inger, esetleg hányás – gyakorlatilag a megfázás és a másnaposság tüneteit soroltuk fel, amikor a testünk tényleg, de tényleg visszavág a mostoha bánásmódért. A bőrön is érződhet ez, olajossá, gyulladttá válhat. A mentális képességekre is kihatással lehet a magas kitettség. Ez megnyilvánulhat alvási nehézségekben, levertségben, memóriazavarokban, és az úgynevezett „agyi köd”-ben.
Szóval, akkor érdemes belevágni egy detoxkúrába, ami mindent kipucol belőlünk? A szakértők szerint drasztikus megoldásokra, melyek ígéretük szerint néhány nap vagy hét alatt kihajtanak minden felesleges anyagot, semmi szükség. Érdemes inkább megfigyelni és felülvizsgálni a mindennapi szokásainkat, a táplálkozásunkat, és ezek alapján kialakítani egy olyan rendszert, amiben a testünknek nem fokozott nyomás alatt kell ellátnia a feladatát. Senkit nem fognak meglepni a következők: figyeljünk a helyes táplálkozásra, fizikai aktivitásra, a megfelelő folyadékbevitelre és pihenésre.
De ne szaladjunk ennyire előre, ejtsünk néhány szót arról, hogy mik azok a dolgok, amikről méregtelenítés címszó alatt olvashatunk. A lista elég hosszú lehet, és az emelt adagú gyümölcsfogyasztástól egészen a beöntésig elég sokféle dolgot foglal magába. Ilyenek lehetnek a különböző tisztítókúrák, valamint detoxikáló étrend kiegészítők használata. Ezek javarészt korlátozzák a szilárd tápanyag bevitelét, és arra fókuszálnak, hogy a különböző vitaminokat és tápanyagokat levekből, levesekből, smoothie-kból és folyadékokból vigyük be, a megemelt folyadékmennyiség pedig kitisztítja a testünkben lerakódott toxinokat. Sokan javasolják a szaunázást, hashajtók igénybevételét, vagy bélmosó eszközök, tabletták használatát, melyek a belekben lerakódott anyagokat távolítják el – amikre egyébként nem igazán van tudományos bizonyíték, hogy ott vannak, és mindenféle ravasz dolgokat művelnek egy egészséges testben. De ilyenek lehetnek a detox arcmaszkok, samponok és szépségápolási kellékek, melyek ugyan a felszínről eltávolítják a szennyeződéseket, de különösebben erős méregtelenítő hatásuk nincs.
A fentebb felsoroltak mind ártalmatlan mókának tűnnek, és önmagukban persze segíthetnek abban, hogy egy kicsit könnyebbnek és tisztábbnak érezzük magunkat, de tényleg veszélytelenek lennének? Azok a módszerek, melyek a tápcsatornánk alsó feléről történő inputra koncentrálnak, néha kimondottan károsak lehetnek. A belekben megnőhet a nyomás, minek következtében azok felfújódnak, mint egy lufi, de vezethet a bélfal megrepedéséhez, ami viszont vérezni fog, és megnyitja az utat a fertőzésekhez. Ezenkívül megbolygathatja a bélflórát, felborítja az elektrolit egyensúlyt, a jó és rossz baktériumok arányát, ami gyulladásokhoz és dehidratációhoz vezethet, és hát egy detoxkúránál azért nem ezt az eredményt várnánk.
A különböző, vese- és májtisztításra hivatott kiegészítők is visszafele sülhetnek el, némelyikben olyan – paradox módon – toxinok vannak, melyek éppen ezen szervek károsodásához vezethetnek.
Hasonlóan a beöntésekhez, a fokozott folyadékbevitel is felboríthatja az elektrolit háztartást, ami szintén kiszáradást, hasmenést eredményezhet – és hát ritkán érzi magát az ember erősnek és egészségesnek, ha kénytelen az illemhely ötméteres körzetében maradni.
A kemény diéták viszont olyan szempontból sem ajánlottak, hogy megvonják a testtől az esszenciális tápanyagokat. Akiknél már alapból fennáll valamilyen betegség vagy egészségügyi deficit, ez kimondottan káros lehet. Aki testsúlycsökkenést vár egy-egy ilyen tisztítókúrától, rövid távon hatásos lehet, mivel kevesebb a bevitt kalória, és viszonylag sok víz is távozik a szervezetből, de amint a diéta véget ér, a lement kilók nagy valószínűséggel egészen hamar visszatérnek.
A fentiek viszonylag elkeserítően hangzanak, ám ha számításba vesszük, hogy alapvetően úgy van kitalálva a testünk, hogy megtisztítsa önmagát, érdemes arra fókuszálni, hogy hogyan tudjuk támogatni abban, hogy ezt a funkcióját megfelelően el tudja látni. Ahogy korábban említettem, az egészséges szokások kialakítása, a káros szenvedélyek elhagyása pozitívan hathat a természetes folyamatainkra. Nézzük is, hogy mit tehetünk az ügy érdekében.

Alkohol
Érdemes felülvizsgálni az alkoholfogyasztási szokásainkat. A bevitt alkoholmennyiséget a májunk alakítja át két lépésben vízzé és szén-dioxiddá, miután magát az alkoholt acetaldehiddé, egy erősen mérgező képletté alakítja. Miközben a májunk ezen munkálkodik, nehezen látja el az egyéb feladatait, így egy csomó toxin át tud jutni ezen a szűrőn. Mindeközben az alkohol erősen májkárosító, tehát magát a szervet is rombolja, ami ennek következtében még kevésbé fog hatékonyan működni. Ugyanakkor a mérsékelt alkoholfogyasztásnak előnyei is lehetnek a teljes absztinenciával szemben: ébren tartja a lebontóenzimeket, így nem éri őket hirtelen, ha néha meg kell birkózniuk a méreganyagokkal.

shutterstock 1641639136 online

Étkezés
A hangsúly itt leginkább az erősen feldolgozott ételeken van. Ezek súlyos betegségekhez vezethetnek, mint például a kettes típusú diabétesz, kardiovaszkuláris betegségek, valamint nagy szerepük van a kóros elhízásban. A bennük található adalékanyagok és tartósítószerek akadályozhatják a test természetes funkcióit abban, hogy eltávolítsák a káros anyagokat. Így önmagában ezeknek az ételeknek az elhagyása is felér egy detoxal – ami nincs bent, azt nem is kell kiseperni. Igyekezzünk inkább arra figyelni, hogy minden szükséges tápanyagot bevigyünk, figyeljünk oda a gyümölcs- és zöldségfogyasztásunkra, fogyasszunk fehérjékben és aminosavakban gazdag ételeket, teljes kiőrlésű gabonákat, telítetlen zsírsavakat. Fontos, hogy elegendő mennyiségű rostot, vitamint és ásványi anyagot vigyünk szervezetünkbe. Kerüljük a finomított szénhidrátokat, mint a cukor és liszt. 
Igyekezzünk olyan ételeket választani, amik gazdagok antioxidánsokban, mint a bogyós gyümölcsök és magvak. Jó választás a minél több zöld fogyasztása, tehát spenót és káposztafélék, valamint a komplex szénhidrátok: édesburgonya és quinoa. Jótékony hatásúak lehetnek a friss gyógynövények és fűszerek, mint a kurkuma, gyömbér és koriander. A halfogyasztás is segíthet a folyamatban, ám érdemes odafigyelni, néhány fajta, mint például a tonhal, magas higanytartalommal rendelkezhetnek.

Young and happy woman eating healthy salad sitting on the table with green fresh ingredients indoors

Víz
Mondanom se kell, hogy a megfelelő hidratáltságnak csak előnyei vannak a szervezetre nézve. Szabályozza a testhőt, támogatja az emésztést, sejtszinten regenerálja a testet és kimossa a káros anyagokat.

Portrait Of Happy Man Pouring Juice In Glass For Young Woman

Dohányzás
A vízzel szemben a dohányzásnak viszont gyakorlatilag csak negatív hatásai vannak. Túl azon, hogy függőséget okoz, ezerféle olyan anyagot juttatunk a szervezetünkbe, ami rövid és hosszú távon csak mérgezi azt. Ilyen a nikotin, ami nagy mennyiségben rövid időn belül halálos idegméreg, de a különböző kátrányok, rákkeltő anyagok felszívódnak a testünkben, munkát adva a méregtelenítésért felelős szerveinknek.

Alvás
Amíg alszunk, az agyunk igyekszik eltávolítani a sejtekben felhalmozódott anyagokat, melyeknek mennie kell. Amennyiben ezek nem tudnak távozni a központi idegrendszerünkből, később mentális deficitekhez, Alzheimer és Parkinson kórhoz, valamint további neurológiai betegségekhez vezethetnek. Az alvási szükséglet emberről emberre változhat, általában az ajánlott mennyiség egy felnőtt ember számára 7 és 9 óra között van.

Levegőt!
A belélegzett levegő minősége sem egy utolsó szempont a káros anyagok távoltartásában. A lakásunkban tehetünk azért, hogy megtisztítsuk azt a mindenféle szennyeződésektől és allergénektől. A benti dohányzás, valamint az aeroszolok és légfrissítők használatának elhagyása már egy jó kezdet. Igyekezzünk rendszeresen portalanítani a környezetünk, ehhez érdemes lehet beszerezni egy HEPA szűrős légtisztító berendezést.
Amennyiben odafigyelünk az alapokra, de mégis szükségét érezzük a detoxnak, érdemes orvossal konzultálni, mielőtt belevágnánk valami kétesebb kimenetelű, de drasztikus kalandba. Ha esetleg durva hasmenést, hányást, fejfájást, gyengeséget, levertséget vagy bármilyen komolyabb problémát éreznénk, érdemes elgondolkodni, hogy tényleg fontos-e magunkat sanyargatni, és ilyen esetekben tényleg forduljunk orvoshoz, mielőtt a helyzet súlyosbodna.

Mire érdemes odafigyelni a detoxkúra során?
Először is arra, hogy szabjunk egy reális időkeretet. Ez szakértők szerint körülbelül három nap. Figyeljünk a megfelelő hidratáltságra, egy durva léböjtkúra esetén pedig fogyasszunk szilárd ételt, amennyiben a hányinger kerülget minket. Érdemes észben tartani, hogy egy néhány napos vagy hetes kizárólagos italfogyasztás nem fogja megoldani a háttérben megbúvó egészségügyi problémákat. Az ilyesmi helyett érdemesebb fontolgatni egy minőségi, növényi alapú diétát, továbbá az almaecet, zöld tea és a citromos víz segíthet abban, hogy támogassa a máj- és veseműködést. A hashajtókkal pedig csak óvatosan. Ez arra hivatott, hogy vizet vonjon ki a bélfalakból, ezáltal fellazítva a székletet, tehát nem fog még több méreganyagot kivinni a szervezetből az amúgy is távozásra ítélt mennyiségtől. Egy időszakos kúra után persze jobban érezhetjük magunkat, de sajnos, ha utána visszatérünk a szervezetünk módszeres zaklatásához, nagyjából annyit ér a dolog, mint egy kancsó langyos nyál. Ha az állapot egyik végét tekintve sem fenntartható, tehát az életvitelünk meglehetősen destruktív, majd ennek „kiradírozásaként” egy agresszív kúrán megyünk keresztül, érdemes megfontolni a korábban említett stratégiákat (ha pedig tartós és kemény önpusztítással állunk szemben, nem árthat felkeresni egy pszichológust).

Assortment of fresh fruits and vegetables juices in rainbow colors isolated on white background

Léböjtkúra
Ha még mindig úgy gondoljuk, hogy különböző levekből származó tápanyagokkal szeretnénk feltölteni a testünket, és így figyelni a hidratáltságra, nézzük meg, mit érhetünk el egy szolid léböjtkúrával. Az elgondolás, hogy több zöldséget és gyümölcsöt adunk a testünknek, alapvetően jó lehet. Az otthon készült, facsart, turmixolt és különböző módokon elkészített italokkal így a bélrendszer megfelelő működéséhez szükséges rostokat is könnyen bevihetjük. Fontos, hogy azért egészséges, szilárdabb tápanyagokat is fogyasszunk, máskülönben a szükséges fehérjék és zsírok nem jutnak be a szervezetünkben, így az egész böjtölés könnyen a visszájára fordulhat, és extrán kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk, lassulhat az emésztésünk, a testünk pedig ellenünk fordulhat. Könnyen lehet éhségérzetünk, így inkább ajánlott a mindenféle zöldség- és gyümölcsleveket egy megfelelő diéta kiegészítőjeként használni.
Egyes felmérések szerint a megemelkedett folyadékfogyasztás segíthet a szervezetnek abban, hogy felgyorsítsa a saját detoxikáló folyamatait. Egy ilyen kúrára érdemes felkészülni, valamint tartani egy levezetőszakaszt.
A felkészülés során igyekezzünk elhagyni az amúgy is károsnak, nehéznek mondott anyagokat: nikotin, koffein, alkohol, finomított cukor, tejtermékek. Emeljük a szilárd zöldség- és gyümölcsfogyasztást. Maga a kúra során az ajánlott ételek (italok) főleg zöldséglevekből, smoothie-kból, növényi tejekből, zöld turmixokból és gyümölcslevekből állnak. Miután megvagyunk a néhány napos kúrával, finoman vezessük vissza először a szilárd növényeket, majd jöhet a többi száműzött, hedonista cucc.
Előnyei lehetnek a dolognak, hogy bizonyos tápanyagokból emelt dózist kaphatunk, amit eddig esetleg hiányolhatott a testünk, például antioxidánsok és C-vitamin; továbbá elősegítheti a belek egészségét, amennyiben a diéta megfelelő, a mérleg nyelve a jó baktériumok felé mozdul, ami a későbbi súlyvesztésben lehet segítségünkre.
Ellene szól viszont, hogy a hirtelen fogyás időszaki lehet, és amint véget ér a diéta, mindaz, amit ledobtunk, simán visszacsúszik. Ha durván sok gyümölcs van a kúránkban, erősen megdobhatja a vércukorszintet a bennük található fruktózzal. Próbáljunk tartani egy 3:1-es arányt a zöldségek javára. A fehérjehiány már elhangzott, ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ilyenkor a szervezet e tápanyag deficitjét szenvedi el. Tapasztalhatunk továbbá éhséget és fáradtságot ilyenkor, ritkán érzünk telítettségérzetet, valamint a sorozatos vércukor-ingadozás sem segít abban, hogy fókuszáltak maradjunk.
Az internet bővelkedik a mindenféle kúrák pontos leírásaiban, akár napszakokra lebontott étrenddel, ám mielőtt meglovagolnánk bármilyen léböjtkúra-hullámot, érdemes végiggondolni, hogy mennyire van szükségünk rá, olvassunk utána annak, hogy milyen potenciális előnyeink és hátrányaink származhatnak ebből, és ha nem vagyunk tényleg, de tényleg teljesen biztosak a dolgunkban, konzultáljunk orvossal vagy dietetikussal, akik valószínűleg megfelelő iránymutatást tudnak adni, hogy hogyan is érdemes kivitelezni egy ilyen időszakot.

Írta: Snekszer Fanni

Image
Muscle & Fitness magazin, minden ami testépítés, fitnesz, erőemelés vagy crossfit.