Tömegnövelés
10 étkezési szabály az izomépítéshez

Nem kell megválnod a kedvenc ételeidtől, hogy formába hozd magad, csak kövesd ezt a 10 egyszerű táplálkozási és tápkieges irányelvet, hogy gyorsabban építhess nagyobb izmokat.
A testépítők, edzők és a diétaguruk szinte minden esetben azt fogják neked mondani, hogy a bodybuilding több, mint 50%-a a táplálékkiegészítőkön múlik. Ez ténylegesen így van, különösen a kezdetekben. A kezdők, vagy azok, akik hosszú kihagyás után térnek vissza a terembe, egy rendszeres edzésprogrammal gyors erő- és izomtömeg növekedésre számíthatnak – de megalapozott táplálékkiegészítős tervezés nélkül semmiképpen. Zárójelben meg kell jegyezni, hogy minél komolyabban vesszük a tápkieget, annál komolyabb fejlődés várható. Tényszerűen: ha kissé belemélyülünk testépítő szakirodalomba, akkor gyorsan rájöhetünk, hogy viszonylag kevés kutatási eredményt találhatunk a különböző izomtömegnövelő edzéstechnikák hatásairól, ellenben a táplálékkiegészítők hatásmechanizmusát már több tonnányi tanulmányban elemezték. Az említett kutatások kimutatták, hogy ha figyelmet fordítunk a makrotápanyagokra (fehérje, szénhidrátok és zsírok), a kalóriabevitelre, az étkezések időzítésére és a megfelelő tápkiegekre, akkor az nagymértékben befolyásolja az eredményeket.
De mivel valószínűleg nincs időd összefésülni az összes adatot, összegeztük neked 10 alapvető táplálkozási és táplálékkiegészítő szabályban, amit minden kezdőnek meg kell tanulnia és folyamatosan fenntartani. Kövesd ezeket a szabályokat a súlyzós programoddal összekötve és rövidesen végleg törölheted magadról a „kezdő” jelzőt.
Koncentrálj a fehérjére
Fogyassz naponta legalább 2 gramm fehérjét testsúlykilogrammonként. A fehérje biztosítja az aminosavakat, amelyeket az izomfehérje építőkockáit képezik. Bár egy átlagos felnőtt fehérjeigényét testsúlykilogrammonként 1 grammban határozták meg, a kutatások azt bizonyítják, hogy a sportolók, különösen a nagyobb izomtömegű „erőatléták” igénye minimum ennek a duplája. A kezdők az edzés első hat hónapjában megpróbálkozhatnak testsúlykilogrammonként napi 3 gramm fehérjével, mivel az izomzatuk szinte azonnal reagálni kezd az edzésre. Egy 80 kilogrammos kezdő testépítő esetén ez akár napi 240 gramm fehérjét is jelenthet, majd a későbbiekben minimum napi 160 grammot.
Fehérjeforrásként lehetőleg válasszunk sovány állati eredetű fehérjéket, mint csirke, pulyka, marha, hal, tojás és tejtermékek. Ezek a legteljesebb fehérjeforrások, ami azt jelenti, hogy ellátja a testet az összes esszenciális aminosavval, amelyeket azért hívnak így, mert a szervezet képtelen önmagától előállítani.
TANKOLJ FEL
Egyél naponta legalább 4-6 gramm szénhidrátot testsúlykilogrammonként. A fehérje az izomfejlődéshez legfontosabb makrotápanyag, szorosan a szénhidrátok pedig mögötte sorakoznak. A szénhidrátokat az izomzat glycogen formában tárolja és mindkettő szükséges a telt, erőteljes izomzathoz – ezért fontos edzés közben feltankolni belőlük. Az izomtömeg növeléséhez egy 80 kilós kezdőnek napi 320-480 gramm szénhidrátra van szüksége. A főbb étkezéseknél lehetőleg maradj a lassabb felszívódású szénhidrátoknál, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, zabpehely, édes burgonya, babfélék, gyümölcsök és zöldségek (egyéb alkalmakra a nap folyamán a 7. szabály vonatkozik).
NE KERÜLD A ZSÍROKAT
A napi kalóriabevitel nagyjából 20-30%-át zsírokból kell fedeznünk. Az átlagos mozgásszegény életet élő lakossággal, akiknek célszerű kerülni a telített zsírok bevitelét, a sportolók esetén a zsírból eredő kalóriák 5-10%-a származhat telített zsírokból, mert a magasabb zsírtartalmú diéta (részben egyszeresen telítetlen és telített zsírsavakból) hozzájárul a magasabb tesztoszteron kialakulásához, mint az zsírszegény diéta. A tesztoszteron szint optimalizálásának fontosságáról csak annyit, hogy ez rendkívül fontos az izomtömeg és izomerő növelése és a testzsírszázalék csökkentése érdekében.
Telített zsírsavak forrásaként válassz vörös húsokat, mint például steak, vagy darált marhahús – amelyek fehérjeforrásnak sem utolsók! Kiváló még az avokádó, a mogyorófélék, olivaolaj és olivabogyó, vagy mogyoróvaj (ezek egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak), illetve többszörösen telítetlen esszenciális Omega-3 zsírsav forrásként nagyszerűek az olajos halak (lazad, pisztráng és harcsa), a tökmagolaj és a dió.
KALÓRIASZÁMLÁLÁS
Az izomzat építéséhez testsúlykilogrammonként számolj legalább napi 50 kalóriaigénnyel. Az izomzat fejlődéséhez pozitív kalóriaegyensúlyban kell maradnod (tehát több kalóriát kell bevinned, mint amennyit elégetsz). Amennyiben negatív kalóriaegyensúlyban vagy, (tehát több kalóriát égetsz el, mint amennyit beviszel), akkor a tested „takarékos üzemmódba” kapcsol, és nem támogatja tovább az izomfejlődést. Ezért van az, hogy egy 80 kilós testépítőnek a tömegnövelési időszakban nagyjából napi 4.000 kalória bevitelére van szüksége. Az 1., 2., és 3. szabályok figyelembevételével a bevitt kalóriák 20-30%-a fehérjéből, 40-60%-a szénhidrátból és 20-30%-a zsírokból kell származniuk.
EGYÉL RENDSZERESEN
Egyél egész nap 2-3 óránként, és az étkezéseid tartalmazzanak minőségi fehérje- és szénhidrát forrásokat, hogy biztosítsd az izmaid fejlődéshez szükséges energia és aminosav igényét. A száraz izomtömeg fejlődéséhez az a kulcs, hogy minden étkezésnek nagyjából ugyanolyan méretűnek kell lennie. Ha felfalsz egy 1.200 kalóriás ebédet, nem fogsz 2-3 óra múlva étkezni, ráadásul nem az elvárt formában fog jönni a súlygyarapodás, mivel a kalóriamennyiség túllépi a test folyamataihoz igényelt mennyiséget és a többletet a test zsírként fogja tárolni. Célozd meg a napi legalább 6 egyenletes étkezést (próbáld meg akár 8 alkalomig növelni), amely egy 80 kilós testépítő esetében étkezésenként kb. 500-600 kalóriát jelent.
TURBÓZZ TURMIXOKKAL
Edzés előtt és után fogyassz legalább 20 gramm fehérjét proteinturmix formájában. A fehérjeturmixok szükségesek, de szeretjük azt hinni ezekről, hogy csak a nap kritikus időszakaiban kell fogyasztanunk. Miközben a diétád főként feldolgozatlan formájú ételekből áll, bizonyos időszakokban egy fehérjeturmix sokkal jobb választás. Például 30 perccel az edzésed előtt. Azért, hogy felkészítsd az izmaidat az edzés időszakára, illetve a regenerációs folyamatok gyorsabb megindításához fogyassz egy turmixot, amibe 20 gramm tejsavó, vagy kazeines fehérjét és nagyjából 40 gramm lassabban felszívódó szénhidrátot keversz (lásd újra a 7. szabályt).
FOGYASZD A MEGFELELŐ SZÉNHIDRÁTOKAT A MEGFELELŐ IDŐBEN
Fogyassz lassú felszívódású szénhidrátokat 30 perccel az edzés előtt és főleg gyorsabb felszívódásúakat edzés után. Mint ahogy az a 2. szabályban is szerepel, a táplálkozás során lassabban felszívódású szénhidrátokat célszerű választani, ebbe az edzés előtti étkezést is beleértve. A kutatások szerint azok a sportolók, akik lassabb felszívódású szénhidrátokat fogyasztanak, azoknak nem csupán több energiájuk van, de ráadásul kevéssé fáradnak el az edzés során, de mégis több zsírt képesek elégetni, valamint a nap folyamán kevéssé jelentkezik náluk az éhségérzet. Jó lassan szívódó szénhidrátoknak minősülnek a gyümölcsök, teljes kiőrlésű kenyér és a zabpehely.
Edzés után válassz gyorsan felszívódó szénhidrátokat, mint például a kenyér, bagett, krumpli, vagy izotóniás sportital (Nutrend IsoDrinx, stb.). Ez megemeli az anabolikus hatású inzulin hormon szintjét, amely az elfogyasztott szénhidrátokat az izomsejtekbe szállítja, ahol ezek glycogen formában lesznek eltárolva a következő edzésig. Továbbá az inzulin segít az aminosavakat is az izomsejtekbe szállítani, ahol az izomrostokba épülhetnek. Ilyenkor rendkívül fontos, hogy kreatint is szállítsunk az izomzatba (lásd 9. szabály), ami megnöveli az izomzat fehérje szintézisét – ez az izomrostok növekedése szempontjából a legfontosabb folyamat. Normális esetben az inzulin szintet számos egészségügyi okból célszerű kiegyensúlyozott szinten tartani, de közvetlenül a kemény edzést követően tökéletes az időzítés, hogy egy inzulin löket szállító képességét munkára fogjuk.
ÉTKEZÉS LEFEKVÉS ELŐTT
Az esti lefekvés előtt fogyassz 30-40 gramm micelláris kazeines fehérje turmixot, vagy kis tálka alacsony zsírtartalmú túrót, illetve 2-3 evőkanál lenmagolajat, vagy natúr mogyoróvajat. Ha lefekszel, ideális esetben 7-9 órát alszol – táplálék nélkül. Ha a test nem kap tápanyagokat, akkor az izomrostokból szabadítja fel az agynak és az egyéb folyamatokhoz szükséges aminosavakat. Ha kivételesen nagy és szálkás akarsz lenni, akkor ez nem a legjobb dolog. A válasz, hogy akkor aludj kevesebbet, de inkább jobb a megfelelő ételeket fogyasztani közvetlenül lefekvés előtt. A lassú felszívódású fehérjék és az egészséges zsírsavak jelentik a legjobb megoldást. Ezek az ételek segítik a lassabb emésztést és pont megfelelő mennyiségű aminosavval tankolják fel a szervezetet, amiket hosszú távon a véráramba bocsátva minimalizálják az izomból történő fehérjebontási hajlamot. A kazein, a tejben található fő fehérje ilyenkor egy jó opció – akár egy fehérje turmixból, akár egy kis tálka túró formájában.
HASZNÁLJ KREATINT
Keverj 3-5 gramm kreatint az edzés előtti és utáni turmixodba. Ez az egyik leghatékonyabb könnyen elérhető táplálékkiegészítő. Rengeteg tudós, orvos és táplálkozáskutató egyetért abban, hogy a kreatin nagyszerűen működik a sportolóknál – korra, vagy nemre való tekintet nélkül. Tanulmányok százai után is fennáll az a tény, hogy ez a kiegészítő nem csupán hatékony, de teljesen biztonságos is. A kreatint fogyaszthatod creatine-monohidrate, ethyl-ester, vagy sok más formában, amely akár 4-5 kiló sovány izmot is pakolhat rád úgy, hogy az edzés alatt tapasztalható dinamikus erőkifejtési képességed akár 10%-al is megnőhet csupán néhány hét után – zéró mellékhatással.
HASZNÁLJ BETA-HIDROXY- BETA-METYLBUTIRATE KIEGÉSZÍTŐT (HMB)
Vegyél be 1-3 gramm HMB-t a reggeli étkezéskor, edzés előtt és után, illetve lefekvés előtt az edzés első három hónapjában. A kreatin mellett – amely minden edzettségi szinten igazán jó hatással bír – a HMB is egy rendkívül jó kiegészítő a kezdőknek, amely a leucine nevű elágazó láncú aminosav metabolitja. A HMB megelőzi az izmok leépülését és stimulálja az izomfejlődést, ami kiemelten fontos az edzésprogram kezdetén (a kutatások szerint a HMB kevésbé bizonyult hatékonynak az edzettebb testépítők esetében). Három hónapos használat után célszerű napi 5-10 gramm leucinra váltani ugyanolyan adagolási rendszer mellett.
A TÖKÉLETES NAP
Most, hogy már képben vagy a kezdők 10 táplálkozási és táplálékkiegészítős aranyszabályával, itt van egy ideális napi étkezés egy kb. 80 kilós testépítőre szabva.
7:30 reggeli
4 nagy tojás (sárgájával együtt)
1 csésze főtt zabpehely
1 nagy banán
1-3 g HMB*
10:00 Tízórai
2 szelet teljes kiőrlésű kenyér
3-4 szelet pulykamell
2 szelet alacsony zsírtartalmú sajt
Mustár és saláta
Gyümölcs ízlés szerint
13:00 Ebéd
170 gramm sovány marhahús
2 kis tálka tészta
1 kis tálka brokkoli
15:00 Uzsonna
100-150 gramm tengeri hal
2 szelet teljes kiőrlésű kenyér
1/2 avokádó
17:00 Edzés előtti étkezés
20 g fehérje turmixban (tejsavó, vagy kazeines fehérje) 3-5 g kreatinnal
2 szelet teljes kiőrlésű kenyér
1-3 g HMB*
3-5 g creatine
18:30 Edzés utáni étkezés
20-40 g fehérje turmix (tejsavó, vagy kazeines fehérje) 3-5 g kreatinnal
1 palack Nutrend IsoDrinx
1-3 g HMB*
3-5 g creatine
19:30 Vacsora
230-250 gramm csirkemell, vagy steak
Egy nagy édesburgonya
1 kis tálka brokkoli, vagy spárga
22:30 Lefekvés előtti utolsó étkezés
1 csésze alacsony zsírtartalmú túró
2-3 evőkanál natúr mogyoróvaj
1-3 g HMB*
* Az edzés első 3 hónapjában. Három hónap után térj át a HMB-ről napi 5-10g leucinra.